Jak odnowić blachodachówkę?

Jak odnowić blachodachówkę?

Dobrej jakości blachodachówka to pokrycie, które swoją trwałość możne zachować nawet przez okres około 20 lat. Jednak po tym czasie, nawet najtrwalsze pokrycia mogą zacząć tracić swój kolor i stać się matowe. Nie oznacza to jednak konieczności wymiany pokrycia dachowego. Alternatywnym rozwiązaniem jest odnowa lekko odbarwionego bądź skorodowanego pokrycia poprzez pomalowanie blachy odpowiednim rodzajem farby.

Dlaczego blachodachówka zaczyna blaknąć?

Każdy rodzaj pokrycia dachowego, również i blachodachówka, jest narażona na działanie czynników atmosferycznych, w tym m.in. na zmiany temperatur, opady atmosferycznie czy też silne promieniowanie UV. Jednak to właśnie blachy są szczególnie wrażliwe na wpływ powyższych czynników.

dach

W wyniku oddziaływania wysokich temperatur, blachy mają tendencje do wydłużania się i kurczenia, w efekcie czego na ich powierzchni pojawiają się niewielkie pęknięcia, które na przestrzeni lat mogą korodować. Natomiast wskutek wieloletniego działania promieni UV, kolor blachodachówki może zacząć blaknąć, przez co traci ona swój kolor. Szybkość tego procesu jest zależna od jakości powłok nadających blasze kolor oraz poziomu ich odporności. Najbardziej narażone na odbarwienia są blachy zawierające plastizol, natomiast najwolniej proces ten przebiega w przypadku blach z gładką i błyszczącą powłoką PVDF.

W jaki sposób należy malować blachodachówkę?

Sposobem na odnowienie blachodachówki, która utraciła swój intensywny kolor bądź też jest lekko skorodowana, jest malowanie jej powierzchni. Podstawą skutecznej odnowy blachy jest wybór wysokiej jakości preparatów. Należy jednak pamiętać, iż nie każda farba przeznaczona do malowania metalu będzie odpowiednia do pomalowania blachy dachowej. Tylko specjalistyczne farb sprawiają, iż na spłowiałym dachu powstaną plastyczne i elastyczne powłoki, które nie będą pękały wskutek kurczenia się i rozszerzania blachy oraz przez długi okres czasu zachowają swój kolor oraz właściwości.

Należy zaznaczyć, iż malowanie połaci pokrytych blachą nie jest proste, dlatego też, aby osiągnąć oczekiwany efekt powinni zająć się tym specjaliści. Przede wszystkim posiadają oni niezbędny i profesjonalny sprzęt do tego, aby pokrycie dachowe odzyskało swoją świetność. Ponadto, nie tylko pomalują dach, ale również oczyszczą go i w odpowiedni sposób zabezpieczą.