Blacha szwedzka – charakterystyka

Blacha szwedzka – charakterystyka

Blacha szwedzka jest jednym z najpopularniejszych materiałów z jakich wykonywane są trwałe pokrycia dachowe. Wynika to z jej właściwości, dzięki którym jest ona wytrzymała, odporna na korozję oraz łatwa w formowaniu. Potwierdzeniem wysokiej jakości tego rozwiązania jest również wieloletnia gwarancja jaką producenci udzielają na blachę szwedzką.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy blachy szwedzkiej – blachę grubowarstwową oraz blachę cienkowarstwową. Wybór konkretnego jej typu powinien być uwarunkowany głównie przeznaczeniem blachy oraz czynnikami zewnętrznymi.

Blacha grubowarstwowa wyróżnia się stosunkowo dużą grubością powłoki lakierniczej, co zapewnia ponadprzeciętny poziom wytrzymałości i odporności tejże blachy na różne czynniki zewnętrzne. Fakt ten wpływa na stosunkowo dużą popularność tego rozwiązania. Poza naturalnym otoczeniem, może być ona również skutecznie wykorzystywana w branży przemysłowej.

DachZ kolei blacha cienkowarstwowa posiada cieńszą powłokę lakierniczą, przez co przeznaczona jest do standardowych realizacji, które nie wymagają dodatkowego wzmocnienia ze względu na specyficzne warunki zewnętrzne. Warto zaznaczyć, iż wyróżnia się ona fakturą charakterystyczną tylko dla tego rodzaju blachy.

Blachy dachowe wykonywane są ze stali, która w swoim składzie zawiera dużą ilość żelaza. I to właśnie tak duży dodatek żelaza sprawia, iż blacha szwedzka jest niezwykle wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne. Co więcej, dzięki pokryciu stalowego rdzenia blachy licznym powłokami, blacha wyróżnia  się trwałością oraz odpowiednim wyglądem. Na rynku dostępne są bowiem blachy matowe, metaliczne oraz błyszczące, które nadają jej oczekiwany efekt wizualny. Warto zaznaczyć, iż blacha szwedzka to pokrycie lekkie, które nie wymaga dodatkowego wzmacniania całej konstrukcji dachu.