Blacha dachowa – trapezowa, płaska, blachodachówka czy płytki dachowe?

Blacha dachowa – trapezowa, płaska, blachodachówka czy płytki dachowe?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zależy od licznych czynników, takich jak chociażby konstrukcja dachu czy kąt nachylenia połaci. Stwarzają one pewne ograniczenia, które warunkują zakup danej blachy dachowej. Jednak mimo wszystko dostępne na rynku blachy dachowe pozwalają na wykonanie dachu zgodnego z indywidualnymi wyobrażeniami. Należy tylko pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach.

Decydując się na konkretne blachy dachowe, należy mieć na uwadze przede wszystkim kwestie materiału, z jakiego zostały one wykonane. W związku z czym, już na etapie planowania należy sprawdzić, jakie produkty blaszane będą właściwe dla kąta nachylenia oraz konstrukcji więźby naszego dachu. Może to być: blacha płaska, blacha trapezowa, blachodachówka oraz płytki dachowe.

blachodachowkaBlacha płaska jest rozwiązaniem stosowanym przede wszystkim w przypadku dachów spadzistych oraz płaskich. Może być ona wykorzystywana do pokrywania dachów, w których połacie mają kąt większy niż 3°. Nadaje się także do wykańczania połaci o różnym, nawet wysoce skomplikowanym, kształcie.

Z kolei blacha trapezowa jest przeznaczona do dachów, w których kąt nachylenia mieści się między 5 a 12,5°. Rzadko kiedy w tych o kącie nachylenia 3°. Należy zaznaczyć, iż szczególnie dobrze prezentuje się na dachach niewielkich domów jednorodzinnych.

Blachodachówki są natomiast polecane na dachy, których kąt nachylenia jest większy niż 14°. W przypadku niektórych blachodachówek wystarczy jednak, aby wynosił on 9°. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się lepiej w mało skomplikowanych dachach, gdzie nie ma konieczności wykonywania wielu łączeń. W przypadku bardziej zaawansowanych realizacji, lepszym rozwiązaniem będą blachodachówki w panelach.

Płytki oraz łuski dachowe to doskonała opcja w przypadku dachów o niestandardowych i skomplikowanych kształtach. Wymagają jednak, aby kąt nachylenia dachu mieścił się między 7 a 12°, a w niektórych przypadkach nawet 25°.