Podbitka – PCV, blacha, a może drewno?

Podbitka – PCV, blacha, a może drewno?

Czas wykańczania dachu przynosi za sobą pytanie, jak oraz z czego wykonać podbitkę. Na rynku mamy kilka rozwiązań. Istnieją podbitki wykonane z blachy trapezowej ( T-8, T-7, T-6) z powłoką drewnopodobną bądź kolorze, podbitki drewniane oraz z paneli PCV.

Podbitki z PCV mogą okazać się złym rozwiązaniem, gdyż są niezbyt trwałe oraz mało odporne na warunki atmosferyczne, co przyczynia się do ich wypaczenia. Cena tego materiału jest dość niska.

Kolejne rozwiązanie to podbitki drewniane. Osoby lubujące się w naturalnych wykończeniach na pewno zostaną ich zwolennikami, gdyż nadają one styl całej konstrukcji. Niestety sam wygląd nie wystarczy. Jeśli gatunek drewna nie będzie zbyt dobry, wtedy po kilku latach mogą pojawić się dodatkowe koszta, a dobre gatunkowe drewno ma swoją dość wygórowaną cenę.

Istnieją również podbitki, które wykonane są z trapezu T-6, T-7 albo T-8 z blachy lakierowanej ze wzorem drewnopodobnym, która oddaje wzór drewna. Materiał ten jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż łatwiej jest utrzymać go w czystości, jest o wiele bardziej wytrzymalszy oraz nie wymaga konserwacji. W takich warunkach blacha powlekana jest w stanie utrzymać swój wygląd nawet powyżej 10 lat. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej funkcjonalne niż drewno, gdyż nie ulega pękaniu, wysychaniu oraz łuszczeniu się lakieru.