Ochrona blachy

Ochrona blachy

Aby blachy dachowe pełniły swoją funkcje przez długie lata, przede wszystkim muszą być odporne na zarysowania oraz korozję. Istotna jest również trwałość koloru, dlatego też blachy w swojej ostatniej warstwie posiadają różne ochronne powłoki. Za ich sprawą wierzchnia część blachy nie jest chropowata, dlatego też deszcz bezproblemowo zmywa z niej różnego rodzaju osady. Powłoki zazwyczaj mają różne grubości oraz właściwości, z tej przyczyny blachy mają zróżnicowane ceny.

Poliester połysk jest to cienkowarstwowa powłoka posiadająca około 25 mikronów, czyli 0,025 mm, występują również posiadające 27 mikronów. Poliester jest niepodatny na zróżnicowanie temperatur, płowienie oraz oddziałowywanie ultrafioletowego promieniowania. Niestety ze względu na cienką warstwę, która nie jest odporna na zadrapania. Poliester cieszy się największa popularnością, gdyż jest to jedna z najtańszych powłok.

Poliester mat ( 35 mikronów) jest grubszą oraz trwalszą powłoką, odporną na korozję oraz czynniki atmosferyczne. Blachy pokryte poliestrem mat są nieco droższe.

Plastizol należy do powłok grubszych (175-259 mikronów). Jest to powłoka, która skutecznie chroni blachę przed niską temperatura oraz korozją, niestety źle znowu wysoką temperaturę. Plastizol jest o wiele bardziej odporny na ścieranie oraz zadrapania.

 

PVDF (PVF2) – polifluorek winylu jest dość cienki, 32 mikrony, a nawet 27 mikronów jest dedykowany środowisku, gdzie występują duże zanieczyszczenia powietrza. Sprawdza się szczególnie tam, gdzie konieczna jest duża odporność oraz wytrzymałość np. występują kwaśne deszcze.

 

Pural – poliuretan z domieszką poliamidu. Posiadała 50 mikronów. Jest bardzo odporny na promieniowanie ultrafioletowe oraz uszkodzenia. Sprawdzi się w regionach, w których występuje duży poziom zanieczyszczenia środowiska oraz tam, gdzie jest różnorodność atmosferyczna.

 

Alucynk – blachy posiadające tą powłokę są przeznaczane na arkusze trapezowe. Alucynk to stopa cynku, krzemu i aluminium o łącznej grubości 25 mikronów. Aluminium sprawia, że blacha jest odpowiednio chroniona przed szkodliwym związkami chemicznymi oraz korozją. Za sprawą cynku w miejscach cięć oraz zarysowań powłoka się regeneruje, natomiast krzem jest odpowiedzialny za większą twardość blachy. Istnieją również blachy, które posiadają jeszcze jedną powłokę od wewnętrznej strony, która zabezpiecza przed skraplaniem się pary wodnej.