Poszczególne typy dachów i czym je pokrywać?

Poszczególne typy dachów i czym je pokrywać?

Dach jest nie tylko częścią konstrukcji naszego domu, która ochrania go przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, ale również bardzo ważnym elementem dekoracyjnym, który najczęściej widać już z daleka. Sprawia to, iż jego pokrycie, wielkość, kształt i kolor są dla właścicieli budynku istotne.
Najczęściej spotykane typy dachów

O rodzajach pokryć dachowych i błędach montażowych wspominano już wiele. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat typów dachów i kształtów, które najczęściej wykorzystywane są przy budowie domów w Polsce, a przy okazji jakim materiałem najlepiej je pokrywać.

New Home

  1. Dachy płaskie. Mimo nazwy, ich powierzchnia nie jest idealnie pozioma, jej nachylenie wynosi 5 – 20 stopni. Jest to konieczne, aby ułatwić wodzie odpływ do rynien. Powierzchnię dachu płaskiego można wykorzystać np. jako taras. Ten rodzaj dachu pokrywa się najczęściej tradycyjną papą bitumiczną lub nowszą asfaltową modyfikowaną polimerami.
  2. Dachy jednospadowe. Używane najczęściej, gdy kąt nachylenia dachu jest niewielki, np. na przybudówkach lub długich wąskich budynkach. Do pokrycia tego typu dachu jak i kolejnych wymienionych, możemy stosować już większość pokryć dachowych, np. blachodachówkę, dachówki, blachę.
  3. Dachy dwuspadowe. Są to jedne z najprostszych do wykonania konstrukcji dachowych. Składają się z dwóch połaci, które mogą tworzyć przestrzeń poddasza użytkowego (wtedy konieczne jest zachowanie szczeliny wentylacyjnej) lub poddasze nieużytkowe, które samo w sobie stanowi przestrzeń wentylacyjną.
  4. Dachy czterospadowe.  Składają się z czterech połaci, które tworzą poddasze. Ich bazę mogą stanowić różne konstrukcje, ale najczęściej stosowana jest płatwiowo-kleszczowa. Większe połacie dachu mają kształt trapezu, a dwie mniejsze trójkąta.
  5. Dachy wielospadowe. Zbudowane z wielu połaci, które powinny mieć ten sam kąt nachylenia. Stosuje się je we większych budynkach, które posiadają dużą ilość pomieszczeń. Są to jedne z trudniejszych dachów do wykonania, w dodatku również i najdroższe.

Jak widać powyżej wyborów, które dokonujemy przy budowie dachu jest wiele. Dlatego warto wszystko dokładnie przemyśleć od samego początku – typ, konstrukcji, po wybór pokrycia i koloru.