Category Archives: Informacje

Jak wybrać blachę

Podczas budowania domu pojawia się wiele istotnych pytań, a jednym z nich jest: Jak wybrać odpowiednie pokrycie dachowe? Na rynku istnieje wiele możliwości, jednakże jeżeli odpowiedź na zadane pytanie brzmi: blacha, abstrahując od wskazania konkretnego typu, w takim razie czas zasięgnąć wiedzy na jej temat.

Od czego zacząć?

Zazwyczaj pierwszą czynnością, którą wykonujemy poszukując informacji na temat danego towaru jest sprawdzenie jego ceny. Gdy zaczniemy je analizować od różnych producentów zorientujemy się, że są one dość zróżnicowane, a ich przedział cenowy może wydać się zbyt wygórowany bądź zbyt zaniżony. W takich chwilach na ogół klienci, którzy...

Read more

Podbitka – PCV, blacha, a może drewno?

Czas wykańczania dachu przynosi za sobą pytanie, jak oraz z czego wykonać podbitkę. Na rynku mamy kilka rozwiązań. Istnieją podbitki wykonane z blachy trapezowej ( T-8, T-7, T-6) z powłoką drewnopodobną bądź kolorze, podbitki drewniane oraz z paneli PCV.

Podbitki z PCV mogą okazać się złym rozwiązaniem, gdyż są niezbyt trwałe oraz mało odporne na warunki atmosferyczne, co przyczynia się do ich wypaczenia. Cena tego materiału jest dość niska.

Kolejne rozwiązanie to podbitki drewniane. Osoby lubujące się w naturalnych wykończeniach na pewno zostaną ich zwolennikami, gdyż nadają one styl całej konstrukcji. Niestety sam wygląd nie wystarczy....

Read more

Układanie pokracia z blacho-dachówki oraz blachy płaskiej

Wiele osób uważa, że układanie pokrycia z blachy jest bardzo prostym zajęciem. To błąd, ponieważ by wykonać montaż poprawnie należy przestrzegać wielu zasad.

Przed dokonaniem wyboru związanego z rodzajem pokrycia z blachy, warto zapoznać się ze sposobem montownia blachy płaskiej oraz blacho-dachówki. Dzięki temu w późniejszych etapach pracy będzie można ocenić prawidłowość wykonanych prac.

Blachę trapezową, blacho-dachówki w panelach oraz w arkuszach układane są w konstrukcji nośnej. Z kolei pokrycie z blachy płaskiej realizuje się na sztywnym poszyciu.

Ruszt pod blacho-dachówkę oraz blachę trapezową składa się z łat drewnianych i kontrłat, czyli listew o 2x3...

Read more

Blacha na dachu, czyli kolejność wykonywania prac podczas montażu

Montaż blachy dachowej musi rozpoczynać pomiar dachu oraz skompletowanie wszystkich potrzebnych materiałów. Ten obowiązek najlepiej spełnia zatrudniona firma dekarska. Można jej również zlecić kupno blachy dachowej oraz wszystkich potrzebnych akcesoriów. Trudno oszacować ile czasu potrwa układanie pokrycia dachowego, gdyż jest on zależny od kształtu, wielkości i rodzaju połaci oraz pogody. Montaż zazwyczaj trwa do dwóch tygodni, jeśli praca nie zostanie rozłożona na kilka etapów.

1. Mierzenie więźby

Rozpoczynając pracę należy jeszcze raz zmierzyć geometrię więźby, tym razem zwracając szczególna uwagę na różnego rodzaju odchylenia. Wówczas sprawdza się, czy wszystkie przekątne połaci są sobie równe,...

Read more