Wpływ jakości powłoki oraz grubości blachy na trwałość blacho-dachówki

Wpływ jakości powłoki oraz grubości blachy na trwałość blacho-dachówki

Solidna powłoka dekoracyjno – ochronna oraz gruba blacha to największe zalety blacho-dachówki. Wysokość przetłoczeń, rodzaj i grubość powłoki oraz stali przyczynia się do trwałości blacho-dachówek stalowych. Techniczna gwarancja zwykle obejmuje około 30 lat, a w niektórych przypadkach 40 lat, a nawet 50 lat. Gwarancja estetyczna na zmianą koloru oraz łuszczenie się powłoki trwa zazwyczaj od 15 do 20 lat. Istnieją również takie pokrycia, które posiadają gwarancję (40 lat) zarówno na trwałość pokrycia, jak i korozję.

Występuję podział blacho-dachówek na powlekane oraz z posypką. Blacha o grubości  0,43; 0,45; 0,5; 0,55; 0,6 oraz 0,9 mm, stanowi w oby tych typach rdzeń. Powlekane blacho-dachówki posiadają rdzeń, który po obu stronach jest pokryty warstwą przeciwdziałającą korozji. Rdzeń stalowy posiada warstwę cynkową. Wierzchnia rdzeń rdzenia pokryta jest polimerową, poliwinylową albo poliestrową powłoką ochronną. Istnieją również wyroby, które nie posiadają warstwy podkładowej, a jedynie powłokę zewnętrzną. Od wewnętrznej strony pokrywany zazwyczaj jest powłokami poliestowymi, akrylowymi, epoksydowopoliestowymi bądź farbami podkładowymi.

Rdzeń blachy dachowej z posypka ma rdzeń, który pokryty jest warstwą ochronną alucynku bądź cynku, czyli stopu krzemu, cynku i aluminium, który ochrania stal przed korozją, która jest następstwem wilgotnego oraz kwaśnego środowiska. Dzięki tym wszystkim pokryciom blacha jest chroniona przed korozją.

Istnieją również blacho-dachówki, które mają podwyższony standard akustyczny. Złożone są z pojedynczego albo podwójnego stalowego rdzenia (grubości 0,3 mm każdy) obustronnie powlekanego powłoką aluminiowo – cynkową dopełnioną konwersją chromatyczną.

Umożliwia to efektywne zespolenie powłok organicznych z metalicznymi. Sposób nanoszenia alucynku przyczynia się nawet do siedmiokrotnego zwiększenia ochrony przed korozją. Paski akustyczne wykorzystywane są do wygłuszania blach z jednym rdzeniem, a blachy z podwójnych posiadają całościowe wypełnienie przestrzeni pomiędzy rdzeniami. Lakier proszkowy, który nanoszony jest na podkładową epoksydową warstwą stanowi zapewnienie ochrony zewnętrznej blacho-dachówki, a warstwa poliestru wewnętrznej.