Na jaki dach kłaść blacho-dachówki?

Na jaki dach kłaść blacho-dachówki?

Blacho-dachówki pojawiły się w latach 90-tych i aktualnie są najczęściej wybierane. Ich fenomen polega na tym, że z daleka blacho-dachówki wyglądają niczym dachówki ceramiczne. Bardzo popularne są blachy, które swoim wyglądem przypominają dachówki hugenotki bądź esówki. Blacho-dachówka zazwyczaj ma grubość 0,50 mm, jednak istnieją również grubsze (0,55 oraz 0,60 mm) te z kolei są sztywniejsze, ale i droższe.

Blacho-dachówki wykorzystywane są do krycia półokrągłych dachów z lukarnami oraz wolimi oczkami. Jednak wtedy trzeba wziąć pod uwagę, że ilość odpadów będzie większa. Blacho-dachówki produkowane są w arkuszach, które mają wytłoczone rzędy dachówek oraz w panelach dłuższych, które są utworzone z jednego rzędu. Na dachy, które mają proste połacie należy wykorzystywać większe arkusze, ponieważ wtedy montaż będzie o wiele szybszy. Niestety transport może powodować małe kłopoty, ponieważ blacho-dachówki mogą ulec deformacji. W sytuacji gdy kształt jest nieco skomplikowany, najlepiej sprawdzi się pokrycie go blachą, która ma mały format. Wtedy też będzie można ją łatwo transportować oraz rozładować. Warto zwrócić uwagę również na to, że blacha jest podatna na temperatury.

Blacho-dachówki są również różnorodne pod względem wysokości. Zazwyczaj ich wysokość tłoczenia wynosi 40-45 mm, istnieją również niższe około 14 mm oraz wyższe, 60 mm. Od wysokości fali zależy jej sztywność oraz wygląd. Sztywność blachy jest zależna od jej wysokości.

Istnieje wiele rozmaitych powłok, dlatego też blacho-dachówki mogą występować prawie w każdym kolorze. Dzięki temu dopasowanie ich do koloru elewacji, otoczenia oraz charakteru domu jest bardzo łatwe. Powłoki oprócz koloru sprawiają, że dachówki mają połysk albo są matowe.