Układanie pokracia z blacho-dachówki oraz blachy płaskiej

Układanie pokracia z blacho-dachówki oraz blachy płaskiej

Wiele osób uważa, że układanie pokrycia z blachy jest bardzo prostym zajęciem. To błąd, ponieważ by wykonać montaż poprawnie należy przestrzegać wielu zasad.

Przed dokonaniem wyboru związanego z rodzajem pokrycia z blachy, warto zapoznać się ze sposobem montownia blachy płaskiej oraz blacho-dachówki. Dzięki temu w późniejszych etapach pracy będzie można ocenić prawidłowość wykonanych prac.

Blachę trapezową, blacho-dachówki w panelach oraz w arkuszach układane są w konstrukcji nośnej. Z kolei pokrycie z blachy płaskiej realizuje się na sztywnym poszyciu.

Ruszt pod blacho-dachówkę oraz blachę trapezową składa się z łat drewnianych i kontrłat, czyli listew o 2×3 albo 4×6 cm, które muszą być zaimpregnowane.  Rozstaw łat nie musi być taki sam, jest to zależne od rodzaju pokrycia. Ruszt powinien być zbity zwykłymi gwoździami. Pomiędzy kontrłatami, a krokwiami zamieszcza się powłokę izolacyjną.

Blacha płaska układana jest na sztywnym poszyciu, które przytwierdzone jest specjalnymi uchwytami, które nazywane są żabkami. Pomagają one w nie przebijaniu powierzchni. Tego typu blachy układane są na tak zwanym rąbku stojącym. Pasy albo arkusze blachy są połączone przez kolejne zaginanie brzegów. Wykonuje się ją z szerokich desek, które muszę być koniecznie zaimpregnowane. Rąbki stojące jest to połączenie ustawionych prostopadle do okapu dachu krawędzi blachy dachowej. Natomiast poprzeczne krawędzie należy połączyć z rąbkami leżącymi.